لبنیات غنی از ویتامین دی و کلسیم هستند. از این ‌رو مصرف آن‌ها به‌صورت روزانه می‌تواند برای بدن مفید واقع شود. شیر و دوغ در گروه نوشیدنی‌های لبنی قرار می‌گیرند که همین خواص را دارا هستند. آن‌ها به دو صورت سنتی و صنعتی تولید و بسته‌بندی می‌شوند. ازاین‌رو استفاده از هر نوع بسته‌بندی‌ای با هراندازه و ماده اولیه‌ای وابسته به شرکت یا فرد تولیدکننده یا سفارش مشتری است؛ اما به‌راستی بسته ‌بندی شیر و دوغ چگونه است؟

بسته ‌بندی شیر و دوغ نه‌ تنها در جلوگیری از فساد محصول، بلکه در جذب مشتری مؤثر خواهند بود. ولی حقیقتی غیرقابل‌انکار در این زمینه وجود دارد؛ هر چه طراحی بسته‌بندی و برچسب روی آن در مقایسه با دیگر رقبای موجود در این صنعت متفاوت و خلاقانه‌تر باشد، توجهات بیشتری نیز جلب تولیدکننده و محصول خواهد شد. البته از تأثیر قیمت بر این پروسه نیز نمی‌توان غافل شد. انواع بسته‌بندی‌ها به دلیل مواد اولیه متفاوت، اندازه، طراحی خاص و شرکت تولیدکننده مختلف خواهد بود. این امر در میزان تولید بسته‌بندی نیز بی‌تأثیر نخواهد بود؛ زیرا هرچه یک بسته‌بندی پرطرفدارتر باشد، بیشتر از آن تولید خواهد شد.

بسته ‌بندی شیر و دوغ در انواع مختلفی تولید میشوند؛ ولی یک ویژگی در همه آنها یکسان است. آن هم روکش دور بطری ها و یا درپوش روی بسته بندی های لیوانی است. دور تا دور بطری های بسته بندی و رویه بسته بندی های لیوانی شیر و دوغ، روکشی نازک از جنس فویل و آلومینیوم قرار میگیرد که اطلاعات محصول، شامل شرکت یا کشور تولید کننده، مواد مغذی درون شیر یا دوغ، تاریخ تولید و انقضا، قیمت و چگونگی مصرف و نگهداری از محصول بر روی آن درج شده است.

این روکش ها اطلاعات مهم و جامعی را در رابطه با محصول در اختیار مشتری یا مصرف کننده قرار میدهند. همچنین باعث میشوند تا افراد ساده تر در میان انبوهی از محصولات مشابه، انتخاب نمایند؛ بنابراین وجود آنها الزامی است.

حال فرض کنید وارد فروشگاهی شده اید که محصولات لبنی مانند شیر یا دوغ از هر سازنده ای در آن جا موجود است. در این شرایط شما کدام محصول را خریداری مینمایید؟ بدون شک بسته بندی همه مشابه با یکدیگر است؛ اما توجه شما جلب محصولی خواهد شد که اطلاعات جامع، با شکل و طرح خلاقانه روی روکش آن وجود دارد. به همین دلیل، روکش ها در بازاریابی محصولات نیز نقش به سزایی خواهند داشت.

فهرست