بستنی یکی از خوراکی های پر طرفدار در سر تا سر جهان است. برخی معتقد اند مصرف این ماده برای بدن مفید نخواهد بود؛ اما از آنجایی که بستنی از خانواده لبنیات است، سرشار از مواد مغذی و مفیدی مانند کلسیم، فسفر، ریبوفلاوین، ویتامین D و ویتامین A میباشد. فرآیند تولید و بسته بندی این خوراکی باید با دقت و رعایت نکات بهداشتی انجام پذیرد؛ زیرا سرعت فساد آن بیشتر است. به همین دلیل بسته بندی بستنی باید قادر باشد بهداشت و سلامت آن را حفظ و از ورود آلودگی و دیگر عوامل فساد جلوگیری نماید.

بسته‌بندی بستنی باید از حداکثر میزان استحکام، مقاومت و بهداشت برخوردار باشد؛ زیرا در واقع بسته بندی باعث میشود تا محصول پس از اتمام مراحل تولید به دست مصرف کننده برسد. به همین جهت باید به گونه ای باشد تا در هر شرایطی از بستنی محافظت کند.

بسته بندی ها متناسب با درخواست و تقاضای مشتری به انواع مختلفی تقسیم بندی میشوند. آن ها میتوانند با مواد اولیه متفاوت، برای اهداف مختلف و در ابعاد متنوع تولید و به بازار عرضه شوند. ولی نکته ای که در همه بسته بندی های بستنی مورد توجه قرار میگیرد، قابلیت چاپ روی آن ها است.

منظور از چاپ، درج اطلاعات روی محصولات است. اطلاعاتی چون نام محصول، ارزش غذایی، مواد تشکیل دهنده بستنی، اسانس های اضافه شده به آن، لوگو و نام شرکت، رنگ و شکل محصول، تاریخ تولید، تاریخ انقضا و قیمت آن.

وجود این اطلاعات و چاپ آنها در پروسه جلب توجه و اطمینان مشتری میتواند به اندازه کیفیت محصول و کیفیت بسته بندی مفید واقع شود. قطعا هر چه بستنی تازه تر، خوشمزه تر و با مواد افزودنی کمتری درست شده باشد، مصرف کننده بیشتری را به خود جلب خواهد کرد؛ اما کارآیی بسته بندی، فراهم آوردن استفاده آسان از محصول و زیبایی نیز دیگر نکات مهم در این فرآیند هستند.

قابلیت چاپ جلوه های بصری، زیبایی و رنگ های چشم نوازی را به بسته بندی بستنی اضافه میکند. بدون شک این عوامل در جلب توجه افراد، نتیجه بهتری را به ارمغان خواهد آورد. برای مثال تصور کنید در قفسه فروش بستنی، انبوهی از بسته بندی های بستنی از برندهای مختلف وجود دارند. حتما نگاه شما به سمت محصولی جلب خواهد شد که زیبایی دوچندانی نسبت به بقیه دارد.

اطلاعات چاپ شده نیز در این فرآیند بی تاثیر نیستند. این موارد، اطلاعات مفید و جامعی را در رابطه با محصول، نحوه استفاده، شرایط نگهداری آن در اخنیار مشتری قرار میدهند که عملیات خرید را برای مصرف کننده تسهیل مینماید. در واقع به مشتری کمک میکند تا خرید راحت تری را تجربه کند؛ بنابراین این روند نه تنها برای تولید کننده مفید واقع خواهد شد، بلکه برای مشتری نیز سودمند است.

فهرست