در جامعه جهانی امروزه تولید فرآورده های گوشتی یکی از ارکان اصلی هر کشور محسوب می شود که نقشی غیر قابل چشم پوشی را در معاملات بین المللی  عهده دار است در این معاملات نقش بسته بندی فرآورده های گوشتی بسیار پر رنگ می باشد به طوری که بسته بندی مناسب باعث افزایش فروش چشم گیر آنها خواهد شد و تفاوت سهم فروشندگان از بازار عمدتاً به کیفیت بسته ای که برای آنها در نظر می گیرند بر می گردد.

 ۲ . تاریخچه

سومریان ۳۰۰۰سال قبل از میلاد مسیح گوشت را همراه با نمک و ادویه بسته بندی می کردند که در نظر مورخین این قوم اولین مردمانی در تاریخ بودند که روی به بسته بندی گوشت آوردند.

در بسیاری از کتب تاریخی نوشته اند که ۷۰۰سال قبل از میلاد مسیح رومیان از گوشت های نمک زده شده و بسته بندی برای تغذیه سربازان در مسیرهای طولانی جنگ استفاده می کردند.

۲ . اهمیت بسته بندی فرآورده های گوشتی در چیست؟

روش های مختلفی برای استفاده از گوشت قرمز و فرآورده های آن مورد استفاده قرار می گیرد که از عمده ی این روش ها می توان به دودی کردن گوشت، خشک کردن گوشت، بسته بندی گوشت به صورت منجمد یا غیر منجمد و تولید فرآورده هایی همچون سوسیس، کالباس و همبرگر اشاره کرد.

در بسته بندی فرآورده های گوشتی باید به این امر توجه نمود که گوشت ماده ای با خاصیت فساد پذیری بالاست که می تواند محیط مناسبی برای رشد سریع میکروب و باکتری باشد به همین دلیل بسته بندی مناسب باید از رشد میکروب ها و باکتری ها جلوگیری کند.

۳ . استفاده از فرآورده های گوشتی بسته بندی شده چه مزیت هایی دارد؟

تهیه فرآورده های گوشتی از مراکز معتبر می تواند گواهی بر سلامتی آنها باشد، چون این محصولات توسط پزشکان و متخصصان تغذیه مورد ارزیابی قرار می گیرند و هم چنین به دلیل اینکه در این مراکز از افراد متخصص استفاده می شود پسماند فرآورده ها به کمترین میزان ممکن می رسد  به همین دلیل قیمت مناسبتری برای محصولات در نظر گرفته می شود.

به دلیل بسته بندی سریع احتمال آلودگی به حداقل می رسد و فروشنده به راحتی می تواند اطلاعات کاملی از زمان تولید و زمان انقضا فرآورده و چگونگی نگهداری آن در اختیار مشتری قرار دهد.

حفظ سلامت جامعه در گرو حفظ سلامت فردی افراد جامعه است برای سلامتی خود و خانواده خود از فرآورده های گوشتی معتبر استفاده کنید.

فهرست