بسته‌بندی قرص ها و کپسول ها

در بسته‌بندی قرص‌ها و کپسول‌ها معمولا از فویل بلیستر استفاده می‌شود.

این نوع بسته‌بندی یکی از انواع بسته‌بندی ترموفورمینگ به حساب می‌آید

و برای مواد غذایی و دارویی بسیار مناسب است.

از ویژگی‌های مهم بلیسترها، می‌توان به عمر مفید، حفاظت از قرص و کپسول

در مقابل عوامل خارجی همچون رطوبت و آلودگی در بازه زمانی طولانی

و محافظت در برابر اشعه UV اشاره کرد.

فویل‌های آلومینیوم بلیستر مورد استفاده در بسته بندی قرص‌ها و کپسول‌ها چاپ‌پذیر هستند و امکان چاپ اطلاعات، براساس تقاضای سفارش دهنده، بر روی سطح خارجی آنها وجود دارد.

 

خصوصیات بسته‌بندی قرص ها و کپسول ها

افزایش ماندگاری قرص ها و کپسول ها

حفاظت از قرص و کپسول در مقابل عوامل خارجی

و محافظت در برابر اشعه UV

جلوگیری از ورود آلودگی به داخل بسته‌بندی

قرص ها و کپسول ها

قرص ها رایج ترین فرم دارویی هستند، که معمولا بیشترین حجم تجویزهای یک پزشک را به خود اختصاص می‌دهند. تاریخچه استفاده از قرص به سال ۱۵۰۰ بر می‌گردد، این فرم دارویی قدیمی، امروزه به شکل های گوناگون تولید می‌شود و حتی این تنوع در بسته‌بندی قرص‎ها و کپسول‌ها  نیز به چشم می‌آید. پس از قرص‎ها در سال ۱۸۴۷، کپسول‎ها به دایره داروهای خوردنی اضافه شدند، علت تولید دارو به شکل کپسول، مشکلاتی بود که برخی از افراد در بلع قرص داشتند، در کپسول‎‌ها ترکیبات دارویی با یک غلاف حل شدنی نرم یا سخت از جنس ژلاتین قابل هضم پوشش داده می‌شوند. کپسول‌‎ها به عنوان یک ظرف برای دارو محسوب می‌شوند، فرم نرم آنها برای داروهای روغنی یا مواد معلق در روغن استفاده می‌شود و فرم سخت آن غالبا برای داروهای پودری و خشک بکار می‌رود.

پوشش ژلاتینی کپسول‌ها بسیار آسیب پذیر است. دما، رطوبت و خشکی هوا می‌تواند به پوشش کپسول آسیب برساند و سبب نشت محتویات آن به بیرون گردد، در این صورت کپسول کیفیت خود را از دست داده و غیرقابل استفاده می‌شود. در بسته بندی کپسول شرایط نگهداری خاصی لحاظ می‌شود و برای همین مکررا در بروشور دارو تاکید می‌شود، به محض خارج کردن کپسول از بسته، اقدام به استفاده از آن نمایید.

در پروسه تولید و بسته بندی داروها، میزان حساسیت و توجه بسیار زیاد است، به دلیل اینکه داروها مستقیما با سلامت افراد در ارتباط هستند. در این میان پاکت بسته‌بندی قرص‌ها و کپسول‌ها اهمیت ویژه ای دارد، چون غالبا این نوع دارو به صورت خوراکی استعمال می‌شود و نسبت به سایر داروها جامعه آماری گسترده تری را به خود اختصاص می‌دهد.

فهرست